HALI ve KİLİM EKSPERTİZ HİZMETLERİMİZ


ANTİKA HALI ve KİLİM NEDİR?

Antik & Antika, maddi değeri olan tarihsel eski eşya veya eski çaglardan kalma eserde denilebilir.

Bir eşyanın ya da sanat yapıtının "antika" sayılabilmesi için eski zamanlardan kalmasının yanında az bulunur özellikte olması gerekir. Günümüzde "antika" sözcüğü en az 100 yıllık yapıtları ya da eşyaları kapsar.

Antika Halı ve Kilimler, yapıldıkları yer ve zamana göre sınıflandırılabilir.

Koleksiyoncuların en çok ilgi gösterdikleri önemli  antikalar arasında Halı ve Kilimler gelmektedir.

Atadan, Dededen kalma Halı ve Kilimlerinizin ANTİKA değerinin olup olmadığının belirlenmesi işlemine ESKPERTİZ denilmektedir.

HALI ve KİLİM EKSPERTİZ

Uzman kişilerce değerlendirme yapılmalı, bunun sonucunda tarafınıza yazılı bir belge verilmelidir.
Antika Halı, antika sevenler için yerinde ekspertiz hizmeti vermektedir.

Ankara içine aynı gün, çevresine ve dış illere randevulu olarak ücreti mukabili ekspertiz hizmeti verilmektedir.

Antika olarak nitelendirebileceğiniz Halı, Kilim benzeri ürünlerinizin yakından çekilmiş yüksek çözünülürlükte bir fotoğrafını internet aracılığı ile e-mail adresimize yollayabilir ve bir ön değerlendirme yaptırabilirsiniz.

info@antikahali.net


HALI TARİHİ

Dünyanın en eski halısı Sibirya PazırıkGünümüze ulaşan en eski halı, Sibirya'da tamamen donmuş bir buz kütlesinin içerisindeki İskit prensine aittir ve günümüze kadar bozulmadan gelebilmiştir.

Dünyada bilinen bu en eski havlı yün halının tarihi MÖ 4.-5. yüzyıla uzanmakta olup Sibirya Pazırık (Pazyryk) Vadisi'nde Sergei Ivanovich Rudenko tarafından 1949 yılında yapılan bir höyük kazısında bulunmuştur.

Bu halının kökeninin Sibirya'da yaşayan Türki gruplara, İskitlere veya Persli Ahamenişlere dayandığı söylenmektedir.

Bulunan bu ilk halı, 183x200cm boyutundadır ve her metrekaresinde yaklaşık olarak 360.000 ilmek olduğu gözlemlenmiştir.

Muhteşem bir yapıya sahip olan halının ilmek yoğunluğu günümüzde birçok halı mağazasında satılan halılarınkinden daha yüksektir. Deseni çok zengin ve ilginçtir; ortasında 24 tane çarpı şeklinde figür vardır; bunların her birinde stilize edilmiş 4 nilüfer çiçeği vardır.

Bu kompozisyonu grifinlerle çerçevelenmekte ve bunu 24 alageyikli bir sınır izler. En geniş sınırında yük atı ve insan figürleri, orta kısmında bir kurdele motifi vardır. Halının bir zamanlar parlak olan kırmızılarının, lacivertlerinin ve yeşillerinin artık solmuş olmasına karşın, o zamanlar oldukça canlı oldukları anlaşılmaktadır.

Dünyanın bu en eski halısı; Rusya, St. Petersburg'daki "State Hermitage Müzesi"nde sergilenmektedir.

Halı Kullanım Tarihçesi

Halı, evlerde ilk kullanıldığı zamanlarda; koruma, zeminin örtülmesi, duvarların kaplanması ve dekorasyon amacıyla kullanılıyordu.
Ayrıca genellikle üst sınıflar tarafından kullanılan lüks bir eşya olarak görülmekteydi.

Daha sonra 7. yüzyılda, Hristiyan azizlerin değerli eşyaları Orta Doğudan sevk edilmesi için pahalı malzemelere sarılırdı.
Bu, Roma'dan hacca giden Avrupalı manastır başlarının ağırlığınca altın değerinde kumaşlar ve kutsal emanetler getirmeyi asla ihmal etmedikleri Merovenjler dönemiydi.

Bu nedenle orta çağlardan itibaren batılı sanatçılar Doğu motiflerini tanıyorlardı; bu motifler genel olarak Sasani kökenli olup zamanla Asya, erken Hıristiyanlık, Bizans ve İslam kültürlerinin muhteşem karışımıyla zenginleşmiştir.

Antika Halı ve Modern Halılar

1920 yılından önce yapılan halılar antika kategorisine dahil edilmektedir. Fakat kesin sınıflandırma yapmak gerektiğinde, Antika halılar genellikle kimyasal boyaların kullanılmadığı geleneksel halılar olarak tanımlanmaktadır. Bunlar 1860-1870 yılları arasındaki dönemde, daha kimyasal boyalar keşfedilmeden önce yapılmışlardır.

Bu dönemden 20. yüzyılın başına kadar olan dönemde, üretilen halılar ise yarı antika veya eski halı olarak adlandırılabilir.
Modern halılar, 1920'li ve 1930'lı yıllardan itibaren Batıdan gelen piyasa taleplerine uygun olarak üretilen halılardır.Antika Halı ve Kilimler 
Antika Halı ve Kilim
Merkez: Can Sokak No:21/B Samanpazarı / ANKARA
Tel:0.312.311 44 32 Faks:0.312.312 54 36 Gsm: 0.532.241 14 79
info@antikahali.net
ANA SAYFA | EKSPERTİZ | ŞARK KÖŞESİ | PATCHWORK | İLETİŞİM | XMSite içerisinde yer alan tüm fotoğraf ve yazılı bilgiler ANTİKA HALI'ya aittir.
Her hakkı saklıdır. 2011 © İzinsiz kullanılamaz.
Web Tasarım & Yazılım : Eylül Ajans ®